Arzem güzellik merkezi olarak bu kategoride siz bayanlara özel güzellik ve güzellik merkezi hizmetlerinden bahsedeceğiz. Özellikle cilt bakımı, epilasyon, dermapen kavitasyon, zayıflama, manikür, pedikür, saç bakımı, kalıcı makyaj, dövme silme, sauna,spa ve masaj tekniklerini gibi uygulamaları sizlere sunan arzem güzellik. Bu konular hakkında sizlere sürekli bilgi paylaşımda bu alanda bulunarak kendinizi geliştirmenize imkan sağlıyacak.

diyet-yaparken-kisa-kesmek

Diyet günümüzde artan fast food tarzı beslenme ve düzensiz beslenme sonucu aşırı kilo alımından veya aşırı kilodan kurtulmak için başvurulan kurtarıcı konumundadır. Ancak bu kurtarıcıya sarılan insanların sonucu çoğu zaman facia ve daha çok kilo ile o insana geri dönmektedir. Öncelikle diyet yapacak bir insan kafasında diyet yapmaya kesinlikle hazır olmalı ve psikolojik olarak bu duruma kendisini hazırlamalıdır. Kesin karar vermeden başlanan diyetler çok daha kötü sonuçlar doğurmaktadır. Genellikle kış aylarının sonlarında ilkbaharda, yaza fit ve sıkı girmek için ”Off! Çok kilo aldım acilen zayıflamam lazım” diyerek bir adım atılır.

Hemen yemeklerden kısılır ve internetten bir diyet programı ezbere yapılmaya başlanır. İlk bir gün iki gün hatta bir ve iki hafta sabır ile diyet yapılır. İnsanın aklında o esnada ve o süre zarfında tatlılar, yemekler resmen girdap gibi dönmektedir. Tam bu esnada ise tarihi bir hata yapılır! İnsan tam pes etmeyeceği anda pes eder ve diyet yapmaktan vazgeçerek diyetini kısa keser. Günlerin ve haftaların acısını insan bir anda çıkarmak için çılgın gibi yemeğe döner ve beş gün bir hafta süresince çılgın gibi yemek yemeye başlarlar. Bu sürenin sonunda verilmeye başlanan kilolar fazlasıyla geri alınmaya başlar. Diyete başlarken seksen kilo olan birisi, bu bir aylık maceranın ardından seksen üç, seksen dört kilo olarak diyete veda ederler.

diyet-yaparken-kisa-kesmek-1

diyet-yaparken-kisa-kesmek-1

Diyeti Kısa Kesmemek İçin

Öncelikle yukarıda bahsedildiği gibi kafaya bu işi koymalı insan. Ardından bir diyetisyene gidip kan tahlili yaptırmalıdır. Çünkü kan gruplarına ve türlerine göre kimi insana şeker yaramazken, kimi insana şeker bir kilo olarak zarar vermez. Kimi insana hamur işleri kilo aldırırken, kimi insana da kilo aldırmaz. İnsan kendi kan grubuna göre nasıl beslenmesi gerektiğini fizibilite ettikten sonra, o besinleri hayatından çıkartarak düzenli bir beslenme programı oluşturursa kendisine yavaş yavaş farkı görecektir. Ayrıca yemeği unutturmak için her gün bir saat egzersiz veya spor yapmak çok daha sağlıklı ve düzenli zayıflamaya yardımcı olacaktır.

sporun-sagliga-direkt-etkisinin-olmasi

Sporun sağlığa direk etkisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tanımında ifade edildiği üzere sağlık bir bütün olarak fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Bu hususlardan birinin eksik veya yetersiz olması halinde kişilerin sağlıklı olmadığı sonucuna varılabilir. Bu duruma olumlu etki eden en önemli faktör ise spordur. Sağlıklı bir vücut spor yapmakla yükümlüdür. Zaten ana pozitif kaynağı da spordan gelmektedir.

Spor İle İnsan Hem Bedenen Hem Ruhen Güzelleşir           

Basit egzersizlerden, sistemli spora kadar yapılan bütün aktiviteler sağlıklı olmak düşüncesi ve sağlığın bozulmasını önlemek amaçlıdır. Spor sağlık için yapıldığı sürece insanların doğal gelişimine doğrudan ve dolaylı olumlu etki oluşturmaktadır. Hastalıkları önlemede ve hastalıkların iyileşmesinde tedavi edici bir role sahiptir. Spor yapanlar, yapmayanlara oranla kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen “serotonin hormonu” miktarının artışına yapılan fiziksel aktivitelerin direkt etkisi örnek gösterilebilir. Spor sayesinde insanın doğal sistemi değişen şartlara daha kolay uyum sağlayarak görevini yerine getirir.

Çocukluk, gençlik dönemlerinde artış olmakla birlikte 35 yaşından itibaren düzenli spor yapanlar ise yaşlılığa bağlı gerileme daha yavaş olur. Hareketsiz kalan ve düzensiz yaşantıya sahip kişilerde gerileme çok daha hızlı olur. Düzenli yapılan spor sayesinde kas ve eklem esnekliği artar. Bu sayede kişinin günlük faaliyetlerinde daha hızlı olması, vücut direncinin artışı ile hareketlerinin kolaylaşmasına katlı sağladığı bilinmektedir. Sporun sağlığa direk etkisi inanaılmaz ölçüde yüksektir; bu sebeple hayatımızdan asla çıkarmamalıyız.

Yapılan egzersizler, insan sağlığını tehdit eden yağ dokularının azalmasını mümkün hale getirir. Bu nedenle düzenli spor ihtiyaca göre fazla kiloları giderir veya kilo aldırır. Özellikle kadınlarda olmak üzere yemek yemeye neden olan ruhi bunalımların ortadan kalkmasına yardımcı olarak direkt ve dolaylı yoldan kişinin kendine güvenini arttırır. Bu nedenden ötürü sporun sağlığa direk etkisi artık onaylanmış ve kanıtlanmıştır.

spor-zayiflama

spor-zayiflama

 Doğal Gelişim Spor İle Mümkün

Sporun sağlığa direk etkisi bunu yapan kişilerin beslenme durumunda iyileşmeler görülür bu nedenle hastalıklara karşı direncin artması desteklenir, sigara ve diğer zararlı alışkanlıkları terk etmek için yardımcı bir ortam hazırlanmış olur. Spor faaliyetlerine katılan kişilerin ruhsal yönden dengeli ve uyumlu oldukları görülmektedir. Çünkü kişi duygularını ifade etme fırsatı bulduğu gibi saldırganlık, öfke, utangaçlık, kıskançlık gibi duygulara karşı boşalımı meydana gelmiştir. Bu vesile ile duygu geçişlerini kontrol edebilmeyi öğrenen bireyler ile sosyal ilişkilerin güçlendiği toplum gelişir.

Amacına uygun yapılan spor ile insan bedenen ve ruhen güzelleşir. Spor yapanların gün boyu enerjileri ve neşelerinin yerinde olduğu gözle görülür bir fark oluşturmaktadır. Ücretsiz etkinlikler, gönüllü eğitmenler ile ülke genelinde spor faaliyetlerinin arttırılması sağlanmalı ve desteklenmelidir. Unutulmamalıdır ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 

bozulan-vucut-dengesini-diyetle-duzeltmek

Türkiye’de diyet herkesin korkulu rüyasıdır. Fazla kilolarla uğraşmak birçok denemeye ve sağlıksız sonuçlara yol açar. Oysa bilinmesi gereken en önemli şey sağlıktır. Burada kişinin ne istediğini bilmesi, kararlı olmasıdır. Yoksa bu süreçte insan sağlığını da tehlikeye atabilir. İşte bu sebeple sağlıklı ve düzenli,bilinçli belenme faktörü devreye girmektedir. Türk insanı olarak özellikle geleneksel anlamda hamur işi olarak tabir edilen pasta börek, kuru pasta gibi ürünlere; ekmek tuz un gibi üç beyaz dan kaçmak zorundayız. Aşırı yağ ve karbonhidrat alımı kan şekerimizi bozacak ve glisemik endeksimizi olumsuz etkileyecektir.

Vücudumuzda Denge

Vücudumuz muhteşem bir dengeyle yaratılmıştır. Bu dengeyi bozmamak önemli olduğu gibi bozulan dengeyi diyetle korumakta mümkündür. Özellikle lohusa dönemi annelerin vücudunda belirgin değişiklikler olur. Ödem belli başlı problemlerin en önemlisidir. Bu dönemin olumsuz etkilerini sıfırlamak adına diyet yapmak gerekebilir. Ama bu dönemde denge ve denetim çok önemlidir.

vucut-dengesi-beslenme

vucut-dengesi-beslenme

Lohusa Dönemi Anne ve Bebek Sağlığı

Lohusa dönemi özellikle bebek sağlığı açısından önemlidir çünkü anne sütü hayata hazırlanan minik emanet için oldukça önemlidir. Onun en temel hakkı olan anne sütü ilk altı ay en değerli besin kaynağıdır. Lohusa döneminde bu açıdan hem alınan gıdaların sağlığı hem de düzenlenmesi diyet açısından çok önemlidir. Ayrıca bu dönemde annenin aldığı bütün gıdalar anne sütü dolayısıyla bebeğe de geçer. Bu dönemde bol su almak, meyve sebze, protein tüketimi dikkat edilmesi gereken şeylerdir. bebek ve annenin beslenmesinin saatli bir düzenin olması, bu saatlerin anneye ve bebeğe göre sistematik olarak ayarlanması gerekir. Uygulanan diyetlerin kişilerin beden yapısına uygun seçilmesi gerekir. Tabi bunları kulaktan dolma bilgilerle değil mutlaka bir hekim kontrolünde yapmak gerekir.

Bunun yanı sıra vücut dengesini sağlamak adına yapılan diyetler de ameliyat sonrası yapılan diyetler de oldukça önemlidir. Bu dönem sağlık açısından, ameliyatın komplikasyonları bakımından önemlidir. Bunları alanında uzman doktorların reçeteleriyle uygulandıktan sonra vücut dengesine ulaşmak mümkün olabilir. hamilelik dönemi kilolar annelerin korkulu rüyası olması dolasıyla lohusa sendromu yaşayan birçok taze anneyi psikolojik açıdan da etkiler ve ruhsal dengeyi bozabilir.

Diyetlerin korkulan yanlarının yanı sıra hayatımızdaki günlük rutinlerimizi düzene sokmak, bozulan sağlığımızı düzene sokmak gibi önemli bir yeri vardır. Diyetlerin istenilen sonuçlara ulaşması için azimli olmak ilk sıradadır. Diyete başlamadan önce kesin bir karar verip dış etkenlerin söylemlerine kulak asmamak gerekir. Diyet korkulan bir eylem olmaktansa bütün bunlar göz önüne alınınca yapılmak istenilen bir eylem olabilir.