bozulan-vucut-dengesini-diyetle-duzeltmek

Türkiye’de diyet herkesin korkulu rüyasıdır. Fazla kilolarla uğraşmak birçok denemeye ve sağlıksız sonuçlara yol açar. Oysa bilinmesi gereken en önemli şey sağlıktır. Burada kişinin ne istediğini bilmesi, kararlı olmasıdır. Yoksa bu süreçte insan sağlığını da tehlikeye atabilir. İşte bu sebeple sağlıklı ve düzenli,bilinçli belenme faktörü devreye girmektedir. Türk insanı olarak özellikle geleneksel anlamda hamur işi olarak tabir edilen pasta börek, kuru pasta gibi ürünlere; ekmek tuz un gibi üç beyaz dan kaçmak zorundayız. Aşırı yağ ve karbonhidrat alımı kan şekerimizi bozacak ve glisemik endeksimizi olumsuz etkileyecektir.

Vücudumuzda Denge

Vücudumuz muhteşem bir dengeyle yaratılmıştır. Bu dengeyi bozmamak önemli olduğu gibi bozulan dengeyi diyetle korumakta mümkündür. Özellikle lohusa dönemi annelerin vücudunda belirgin değişiklikler olur. Ödem belli başlı problemlerin en önemlisidir. Bu dönemin olumsuz etkilerini sıfırlamak adına diyet yapmak gerekebilir. Ama bu dönemde denge ve denetim çok önemlidir.

vucut-dengesi-beslenme

vucut-dengesi-beslenme

Lohusa Dönemi Anne ve Bebek Sağlığı

Lohusa dönemi özellikle bebek sağlığı açısından önemlidir çünkü anne sütü hayata hazırlanan minik emanet için oldukça önemlidir. Onun en temel hakkı olan anne sütü ilk altı ay en değerli besin kaynağıdır. Lohusa döneminde bu açıdan hem alınan gıdaların sağlığı hem de düzenlenmesi diyet açısından çok önemlidir. Ayrıca bu dönemde annenin aldığı bütün gıdalar anne sütü dolayısıyla bebeğe de geçer. Bu dönemde bol su almak, meyve sebze, protein tüketimi dikkat edilmesi gereken şeylerdir. bebek ve annenin beslenmesinin saatli bir düzenin olması, bu saatlerin anneye ve bebeğe göre sistematik olarak ayarlanması gerekir. Uygulanan diyetlerin kişilerin beden yapısına uygun seçilmesi gerekir. Tabi bunları kulaktan dolma bilgilerle değil mutlaka bir hekim kontrolünde yapmak gerekir.

Bunun yanı sıra vücut dengesini sağlamak adına yapılan diyetler de ameliyat sonrası yapılan diyetler de oldukça önemlidir. Bu dönem sağlık açısından, ameliyatın komplikasyonları bakımından önemlidir. Bunları alanında uzman doktorların reçeteleriyle uygulandıktan sonra vücut dengesine ulaşmak mümkün olabilir. hamilelik dönemi kilolar annelerin korkulu rüyası olması dolasıyla lohusa sendromu yaşayan birçok taze anneyi psikolojik açıdan da etkiler ve ruhsal dengeyi bozabilir.

Diyetlerin korkulan yanlarının yanı sıra hayatımızdaki günlük rutinlerimizi düzene sokmak, bozulan sağlığımızı düzene sokmak gibi önemli bir yeri vardır. Diyetlerin istenilen sonuçlara ulaşması için azimli olmak ilk sıradadır. Diyete başlamadan önce kesin bir karar verip dış etkenlerin söylemlerine kulak asmamak gerekir. Diyet korkulan bir eylem olmaktansa bütün bunlar göz önüne alınınca yapılmak istenilen bir eylem olabilir.

11442 cevaplar